Na sygnale
Agnieszka Waszkiewicz
15 maja 2025W centrum miasta auto uderzyło w nastolatkę na hulajnodze [FILM]

Do niebezpiecznie wyglądającej stłuczki doszło na przejeździe dla rowerzystów w centrum Świecia. W nastolatkę na hulajnodze uderzyła kobieta kierująca autem osobowym.
Do wypadku doszło na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.
CZYTAJ: Wypadek na hulajnodze w centrum miasta. Dwoje dzieci rannych [ZDJĘCIA]
Wypadek w Świeciu. Kierująca autem wymusiła pierwszeństwo
30-letnia kierująca osobowym oplem, zjeżdżając z ronda nie ustąpiła pierwszeństwa 14-latce na hulajnodze elektrycznej, która przejeżdżała przez przejazd dla rowerzystów i potrąciła ją – relacjonuje kom. Joanna Tarkowska, oficer prasowa KPP w Świeciu. Dziewczyna przeleciała przez maskę i upadła na jezdnię. Pogotowie zabrało ją do szpitala na badania. - Na szczęście okazało się, że nie doznała obrażeń zagrażających życiu – zaznacza Tarkowska.
Policjanci z drogówki potraktowali zdarzenie jako kolizję i ukarali kierującą osobówką mandatem w wysokości 2 tys. zł oraz 12 punktami karnymi.
Policjanci ze Świecia przypominają o zasadach bezpiecznej jazdy na hulajnodze
Dzieci do 10. roku życia mogą poruszać się na hulajnodze elektrycznej tylko w strefie zamieszkania. Młodzież od 10. do 18. roku życia muszą mieć kartę rowerową albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
Korzystający z hulajnogi elektrycznej mają obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Po jezdni można poruszać się tylko wtedy, gdy ruch pojazdów na drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą, niż 30 km na godzinę. W innym wypadku dopuszcza się jazdę po chodniku. Trzeba poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.
Na hulajnodze elektrycznej nie wolno ciągnąć i holować innych pojazdów, przewozić innych osób, zwierząt czy ładunku. Zabronione jest kierowanie po alkoholu i środkach odurzających.
Policjanci ze Świecia: Kask to inwestycja w bezpieczeństwo
Przepisy nie wymagają od użytkowników hulajnóg elektrycznych używania kasków. Policjanci ze Świecia zachęcają jednak do tego. - Główną zaletą noszenia kasku jest ochrona głowy przed potencjalnymi obrażeniami. W przypadku wypadku lub kolizji, kask znacznie zmniejsza ryzyko urazów głowy i może uratować życie. Noszenie kasku może również pomóc w uniknięciu wypadków. Kask sprawia, że użytkownik jest bardziej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, co może zmniejszyć ryzyko kolizji – podkreśla Tarkowska. - Ważne jest, aby kask idealnie pasował do głowy użytkownika. Należy wybrać odpowiedni rozmiar i dostosować paski dla maksymalnego komfortu i ochrony – zaznacza.
Wypadek z udziałem hulajnogi w centrum Świecia/ Fot. KPP Świecie